sierpień 16, 2023

Tak jak udana zabawa dziecka zaczyna się od dobrego pomysłu, tak etycznie tworzone ubranie ma swój początek we właściwym materiale. Dziś opowiemy Ci, dlaczego wybieramy konkretne materiały do produkcji odzieży, które odpowiadają naszym wartościom i respektują planetę.

Gotowy materiał na… slow modę dziecięcą. Co u nas znajdziesz?

Używane w procesie produkcji odzieży sztuczne materiały, takie jak poliester, poliamid czy akryl, kiedy trafią na wysypisko, przedostają się do gleby i mogą skazić wodę. Ale to nie wszystko. Czy wiesz, że pranie odzieży syntetycznej odpowiada za 35% całości mikroplastiku uwalnianego do środowiska? Pojedyncze pranie odzieży poliestrowej może uwolnić 700 tysięcy włókien mikroplastiku, a te mogą trafić do łańcucha pokarmowego ludzi i zwierząt [ŹRÓDŁO].

My wierzymy w to, że slow zaczyna się u podstaw. Czyli już na etapie wyboru materiału do wykonania ubrań, w których Twoje dziecko chodzi na co dzień. Dlatego kupując produkty w KID STORY masz pewność, że nasze materiały są w 99% pozyskane ze źródeł roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych.

Jakie to materiały?

Bawełna organiczna

Bawełna organiczna to włókno, które jest produkowane w taki sposób, by nie zakłócać równowagi ekologicznej. W przeciwieństwie do konwencjonalnej bawełny, w tym przypadku na polach uprawnych nie stosuje się pestycydów, środków owadobójczych ani innych substancji chemicznych. Dzięki temu gleby zachowują swoją żyzność, a lokalne zbiorniki wodne nie są zanieczyszczone. Produkcja organicznej bawełny tworzy również bezpieczniejsze środowisko pracy dla ludzi.
W uprawach bawełny organicznej w znacznym stopniu wykorzystuje się wodę deszczową, szacuje się, że nawet 80% nawadniania opiera się na deszczówce. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć zużycie wody w przemyśle tekstylnym.
Wybierając ubrania z bawełny organicznej w KID STORY, przyczyniasz się więc pośrednio do redukcji zużycia wody, do ochrony lokalnych ekosystemów oraz do poprawy warunków pracy. A przy okazji Ty i Twój maluch na tym korzystacie, bo odzież wykonana z tego materiału odznacza się dużą trwałością, więc będzie służyć przez wiele lat.

Wełna merino

Wełna merino jest 100% biodegradowalnym materiałem. Jest pozyskiwana z runa wyjątkowej rasy owiec merynosów, które zamieszkują głównie tereny górskie Nowej Zelandii i Australii. Wełna merynosów australijskich, znana z najwyższej jakości, stanowi 75% populacji owiec w Australii.

Główne korzyści wynikające z korzystania z wełny merino to:

  1. Zdolności termoregulacyjne: Włókna wełny merino gromadzą cząsteczki powietrza, co zapewnia skuteczną ochronę przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Chronią przed przegrzaniem w upalne dni oraz izolują przed niskimi temperaturami w okresie jesiennym i zimowym.
  2. Oddychalność: Wełna merino pochłania wilgoć wytwarzaną przez ciało i szybko ją odprowadza na zewnątrz. Dzięki temu odzież z wełny merino pozostaje sucha i nie przykleja się do ciała nawet podczas wysiłku fizycznego.
  3. Antybakteryjność: Wełna merino ma naturalne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest odporna na nieprzyjemne zapachy powstałe zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i otoczenia. Nie wymaga częstego prania w porównaniu do materiałów syntetycznych i bawełnianych.
  4. Miękkość: Wełna merino jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku dzięki niewielkiej średnicy jej włókien. Zapewnia komfort noszenia i minimalizuje podrażnienia skóry.
  5. Lekkość: Odzież z wełny merino jest lekka, co sprawia, że jest idealna na długie podróże. Zapewnia komfort termiczny przy minimalnej wadze, co jest istotne szczególnie podczas spacerów, biegania albo jazdy na rowerze czy wrotkach. A dobrze wiemy, że dzieciaki kochają takie aktywności :)
  6. Łatwość pielęgnacji: Odzież z wełny merino nie wymaga częstego prania, lecz korzysta z regularnego wietrzenia. Wełna merino schnie szybciej niż bawełna i nie wymaga prasowania.
  7. Przyjazność dla środowiska: Wełna merino jest naturalnym materiałem i po zużyciu biodegraduje się w środowisku. Im większy udział wełny merino w produkcie, tym bardziej jest on biodegradowalny. Wybierając odzież z wełny merino, możemy aktywnie przyczyniać się do ochrony środowiska.

Len

Len to naturalne włókno pochodzenia roślinnego. Produkty stworzone ze 100% lnu są w ekologiczne i biodegradowalne – koniec końców powstały z małych, delikatnych kwiatków. Delikatność tkaniny lnianej w połączeniu z faktem, że nie wywołuje podrażnień i nie uczula, sprawia, że len jest szczególnie rekomendowany dla małych dzieci i alergików, których delikatna skóra docenia jego właściwości antyalergiczne. Wspomaga leczenie chorób skórnych, jest idealny dla osób z AZS.

Naturalna tkanina lniana, niezawierająca syntetycznych domieszek, wykazuje właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Nie gromadzi szkodliwych substancji ze środowiska, przeciwdziała rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy. Nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Latem chłodzi, zimą grzeje zatrzymując ciepło.

Wzorowe świadectwo jakości

Chociaż w życiu codziennym nie do końca wierzymy w sens wystawiania świadectw z czerwonym paskiem, to jednak w działalności biznesowej ważne są dla nas oficjalne potwierdzenia i znaki jakości.

Oto, jakimi certyfikatami materiałów możemy się pochwalić.

Certyfikat OEKO-TEX Standard 100

To uznany na całym świecie system testowania i certyfikacji, potwierdzający jakość wyrobów tekstylnych i włókienniczych, które przeznaczone są do bezpośrednio do kontaktu ze skórą człowieka.

W procesie certyfikacji sprawdza się dany produkt pod kątem obecności 100 niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą zagrażać zdrowiu konsumentów. Materiał z certyfikatem OEKO-TEX jest bezpieczny dla dzieci, alergików oraz wrażliwej skóry.

Dlatego kupując w KID STORY, masz pewność, że drukowane tkaniny są bezpieczne dla wszystkich dzieci, w każdym wieku.

GOTS: Global Organic Textile Standard

Certyfikat GOTS jest potwierdzeniem tego, że w procesie produkcyjnym materiału nie zastosowano żadnych szkodliwych wybielaczy, barwników ani substancji chemicznych.

Poza tym oznaczane w ten sposób wyroby muszą być produkowane zgodnie z polityką ochrony środowiska oraz spełniać kryteria społeczne oparte na kluczowych normach Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO).

WOOLMARK

Międzynarodowy znak handlowy, przyznawany wełnianym tkaninom, dzianinom, przędzom dzianinowym oraz odzieży. Certyfikat Woolmark jest wykorzystywany jako wyróżnienie wyrobów z czystej i żywej wełny.

Zawartość niewełniana widocznych włókien nie może przekraczać 5%, a dodatkowo wyroby są testowane na odporność koloru. Jakość produktów ze znaczkiem Woolmark jest dokładnie sprawdzona.

MULESING FREE CERTYFIKATE

Mulesing to brutalna metoda golenia owiec, która ma zapobiec rozrastaniu się wełny oraz zagnieżdżaniu się w niej insektów. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, co prowadzi do cierpienia zwierząt. Całego procesu można uniknąć!

Wełna, jakiej używamy w KID STORY jest oznaczana jako MULESING FREE. Oznacza to, że jest pozyskiwana bez okrucieństwa dla zwierząt. Dzięki nim macie pewność, że materiały są naturalne i pozyskiwane w sposób zgodny z naturą. Wszystkie tkaniny, które nie zostają poddane chemicznym obróbkom są trwalsze, bezpieczniejsze, oddychające oraz przede wszystkim komfortowe i dobre dla naszej planety.

EUROPEAN FLAX®

Len premium, który wykorzystujemy przy produkcji odzieży głównie z letniej kolekcji ma certyfikat EUROPEAN FLAX®.

To dowód na to, że produkt wykonany jest z naturalnych, zrównoważonych włókien, które są wolne od GMO i uprawiane bez nawadniania. Producenci, którzy podlegają tej certyfikacji, zobowiązani są dawać gwarancję przejrzystości i bezpieczeństwa na każdym etapie produkcji.

Solidne dowody na trwałość

Wystające nitki, przekręcające się szwy? To nie u nas. Dobrze wiemy, że dla Ciebie liczy się staranne wykonanie i troska o detale.

Przy tworzeniu kolekcji wybieramy materiały wytrzymałe, a przy jej produkcji zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. To daje Ci pewność wieloletniego używania. Nawet na łące, na boisku czy na placu zabaw.

Blisko Ciebie i Twojego dziecka. Blisko miejsca wytwarzania

W KID STORY dbamy również o to, by być blisko Ciebie i Twojej pociechy. Dosłownie i w przenośni.

Wszystkie nasze ubranka są produkowane w EU, więc łańcuch dostaw jest skrócony do minimum. Dzięki temu nasz biznes nie przyczynia się do emitowania zwiększonej emisji CO2 w wyniku transportu. Poza tym stoimy w pełnej zgodzie z unijnymi regulacjami dotyczącymi etycznej pracy wytwórczej.

Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Cię do tego, że naprawdę warto stawiać na dobre materiały. Dołącz do zmiany wspólnie z KID STORY i wspólnie napiszmy nową opowieść o odpowiedzialnej modzie dziecięcej.