grudzień 08, 2023

Nie od dziś wiadomo, że kolory są dzieciom bardzo potrzebne, bo dzięki nim mogą poznawać różnorodność świata. I mogą to robić nawet od wieku niemowlęcego, a potem przez kolejne lata. Jako rodzic, możesz zapewnić swoim pociechom pełne spektrum dziecięcych doświadczeń. A w jaki sposób? Przeczytaj w naszym artykule. 

Kolorowy świat od najmłodszych lat 

Czy wiesz, że już w pierwszym miesiącu życia Twoje dziecko dostrzega i interpretuje barwę czerwoną, pomarańczową, żółtą, niebieską, seledynową i purpurową? Mniej więcej trzy miesiące później maluch widzi już pełne spektrum barw, zupełnie jak osoba dorosła.

Mając to na uwadze, pamiętaj o tym, by zapoznawać pociechę z różnymi kolorami już od pierwszych dni życia. Od kolorowych książeczek, przez radosne odcienie na ścianie, aż po pobudzające kreatywność wielobarwne ubranka (których w KID STORY nie brakuje). 

Barwy a mózg i zachowanie. Czy możemy tu mówić o zależności? 

Psychologia i marketing mówią nam o tym, jak ogromny potencjał tkwi w kolorach. Niektóre z nich mogą skłaniać do pewnych zachowań, a inne - zniechęcać do podejmowania działań. Jeśli przełożymy tę wiedzę na świat dziecka, to otrzymamy ciekawe wnioski.

  • Czerwony. Czyli energetyzujący i pobudzający kolor życia. Stosowany z umiarem, może zachęcać do aktywności (np. do biegania czy jazdy na rowerze). Ale trzeba uważać, bo jeśli jest go zbyt dużo w otoczeniu dziecka, to może wzmagać nadpobudliwość i nerwowość. 
  • Zielony. Kolor przyrody, natury. Kojarzy się z harmonią. Uspokaja, relaksuje, wycisza. 
  • Niebieski. Stosowany we wnętrzach może optycznie “ochładzać” pomieszczenie. Na odzieży prezentuje się bardzo atrakcyjnie, świeżo, wprowadza wrażenie czystości i uporządkowania. 
  • Żółty. Bardzo optymistyczny kolor kojarzący się ze słońcem, latem, kwiatami. Zdecydowanie wzmaga aktywność, podobnie jak czerwony, ale nie ma aż tak “negatywnych” skutków. 
  • Fioletowy. Mówi się, że jest to kolor kreatywności, twórczości, pomysłowości. 

Przyjęło się, że zdecydowane i ciepłe kolory, takie jak czerwony, pomarańczowy i żółty, pobudzają energię i wywołują pozytywne emocje. Mogą one wspomagać rodziców w zachęcaniu do aktywności fizycznej, rozwijania kreatywności i optymizmu. Z kolei chłodne barwy, takie jak niebieski i zielony, mogą wpływać na uspokojenie, koncentrację i równowagę emocjonalną. Ożywione, intensywne odcienie mogą inspirować do twórczej zabawy, eksperymentowania i wyrażania siebie. Mogą również rozwijać zdolności poznawcze i sensoryczne dziecka poprzez wzbogacanie jego doświadczeń wizualnych. 

Oczywiście, to nie jest tak, że jeśli jednego dnia wprowadzimy do otoczenia dziecka określony odcień, to jutro czy pojutrze uzyskamy konkretny i mierzalny efekt. Tak to nie działa :) Na powyższe zestawienie warto spoglądać z przymrużeniem oka, jako na ciekawostkę i wskazówkę. Ale… chyba coś w tym jest. 


Czy wiek dziecka ma znaczenie? 

Wspomnieliśmy o tym, że już najmłodsze dzieci dostrzegają i rozpoznają barwy. Czy zatem nie powinno być tak, że w ubrankach powinna dominować pełna paleta? Cóż, w zasadzie nie ma żadnych przeszkód, by tak było. Ale pamiętajmy o tym, że przecież zachowania i aktywności zmieniają się wraz z wiekiem. 


Niemowlęta i bardzo małe dzieci będą się dobrze czuć w delikatnych, stonowanych lub pastelowych odcieniach, bo one sprzyjają relaksowi. Dużo łatwiej osiągnąć w ten sposób spokój i poczucie bezpieczeństwa (oczywiście poza tym, że podtrzymujemy je wieloma innymi sposobami). 


Wraz ze wzrostem i rozwojem pociechy, wprowadza się zwykle bardziej wyraziste, żywe barwy, które pobudzają wyobraźnię i łączą się z aktywnym trybem życia. A, jak wiadomo, aktywności przedszkolakom i dzieciom w wieku szkolnym nie można odmówić. Te pierwsze często lubią jaskrawe, intensywne kolory, takie jak czerwony, niebieski, żółty i zielony. Natomiast starsze dzieci często wykazują preferencje dla bardziej zróżnicowanych palet kolorów, które odzwierciedlają ich budzącą się indywidualność. 

“Kolorowe” znaczy “bezpieczne” 

Bezpieczne barwienie materiałów ma duże znaczenie, ponieważ dzieci często mają kontakt ze swoimi ubraniami poprzez dotyk, a nawet wkładanie ich do ust. 

W KID STORY przywiązujemy ogromną wagę do bezpieczeństwa dzieci, dlatego stosujemy wyłącznie materiały, które są barwione w sposób neutralny dla zdrowia maluchów. Rozumiemy, że "kolorowe" oznacza nie tylko atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

W procesie tworzenia naszych produktów dbamy o to, aby użyte barwniki były niechemiczne i spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wybieramy tylko takie, które są obojętne dla skóry dziecka i nie powodują podrażnień ani alergii.

Wybierając produkty z naszych kolekcji, masz pewność, że każde piękne ubranko zostało wykonane z troską o zdrowie i komfort Twojego dziecka.