grudzień 11, 2023

Święta za pasem, a skoro święta, to i prezenty. W KID STORY bardzo odpowiedzialnie podchodzimy jednak do rzeczy materialnych, a na tę okoliczność szczególnie zachęcamy do tego, by zainteresować się podarunkami, które nie wymagają nakładów finansowych. Do tego namawiamy w grudniu i przez cały rok! 

Prezent numer 1: Ten bezcenny czas 

Najcenniejszy prezent to wspólnie spędzony czas. Może to banał, może to klisza, ale spójrz na to w ten sposób: czas to jedyny zasób, którego nie da się odzyskać. Jeśli przegapisz pierwszy krok swojego dziecka, to ono już nigdy nie zrobi tego po raz drugi. Jeśli nie przeczytasz mu ulubionej bajki, gdy będzie miało cztery lata, to takiej możliwości nie będziesz mieć za rok albo za dwa. To już nigdy nie powróci. 

Dlatego doceniajmy wspólne chwile i wyciskajmy z nich jak najwięcej. Szanujmy każdy wspólny dzień i uczymy się planować go w taki sposób, by nie tracić cennych momentów. Jak to zrobić? 

Oto nasze wskazówki:

  1. Zaplanuj dzień analogowy. Bez telefonów i komputerów, poświęcony wyłącznie sobie. 
  2. Wolne godziny spędzajcie tak, by kolejnego dnia na pytanie: “Co robiłeś/aś ze swoją rodziną”, odpowiedzieć, że coś naprawdę fajnego. Planszówki, wspólne gotowanie, dłuższy spacer, nauka jazdy na rowerze… Myśl o tym jak o kadrach filmowych, które chcesz zachować w pamięci. W których liczy się każda klatka. 

Prezent numer 2: Zrozumienie i akceptacja 

Jednym z najważniejszych podarunków, którymi możemy obdarować nasze dzieci, jest pełne zrozumienie i akceptacja dla ich osobowości oraz wyborów. To nie tylko przejaw miłości, ale również kluczowy element budowania silnych więzi rodzinnych.

Co znajduje się tej pięknej kolorowej paczce? Sprawdźmy!

  1. Aktywne słuchanie. Dbajmy o to, żeby dzieci dobrze wiedziały, że ich opinie, myśli i uczucia są ważne i brane pod uwagę. 
  2. Bezwarunkowa miłość. Niezależnie od tego, jak dziecko zachowuje się na co dzień, musi wiedzieć, że kochasz je zawsze i wszędzie. Nawet kiedy broi. Nawet gdy chwilowo jesteś na nie zły/a. To trudne, by powiedzieć w trudnych momentach: “Mogę się na ciebie teraz złościć, ale nigdy nie przestanę cię kochać”. To może Cię dużo KOSZTOWAĆ. Ale warto. 
  3. Brak osądzania. Na niektóre rzeczy musimy krytycznie reagować, bo taka jest rola rodzica. Trudną sztuką jest jednak rozpoznanie różnicy między subiektywnym stwierdzeniem a szkodliwą oceną. Przede wszystkim, staraj się unikać porównywania z innymi dziećmi. Każde z nich ma swoją własną ścieżkę rozwoju, a to przecież właśnie poczucie akceptacji pomaga w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości. 
  4. Otwartość na różnice: Zainteresowania, temperament, reagowanie na bodźce… Pod każdym z tych względów dzieci mogą się różnić. Mają to tego prawo [piszemy o tym W TYM ARTYKULE]. Niech będą pewne, że różnice są przez dorosłych akceptowane, a nawet celebrowane, bo to właśnie one świadczą o wyjątkowości dziecka. 

Miejmy na uwadze, że zrozumienie i akceptacja to właśnie ten fundament, na którym opiera się zdrowy rozwój psychiczny i emocjonalny malucha.  

Prezent numer 3: Radość z małych rzeczy 

Dziecięca ciekawość i zachwyt nad światem to coś, co nie jest nam dane raz na zawsze. Wraz z wejściem w dorosłość coraz trudniej jest człowiekowi skupiać się na tym, co piękne wokół nas. Trzeba stale przypominać sobie o ideach mindfullness, bo skupianie się na tu i teraz bywa ogromnym wyzwaniem. 


Dlatego nauczmy dzieci tego, by cieszyły się z małych i przede wszystkim niekonsumenckich radości. Pokażmy jak ważny jest zachwyt nad zachodem słońca czy porannym śpiewem ptaków. Na własnym przykładzie pokażmy też wdzięczność wobec drobnych przysług partnera/ki; głośno dziękujmy za okazywane dobro i za to, co nas otacza. 

Prezent numer 4: Wspólna przygoda 

Zamiast materialnych prezentów, zainwestujcie we wspólną przygodę – wycieczkę, obozowisko lub po prostu weekendowe odkrywanie okolic. To naprawdę Was do siebie zbliży, a miłym dodatkiem do tego podarunku będzie udoskonalenie jakiejś praktycznej umiejętności. 

My proponujemy aktywny wypoczynek w formie: 

  • zbierania grzybów, 
  • zbierania liści (pod stworzenie jesiennego zielnika), 
  • kempingu,
  • chodzenia po górach (oczywiście musimy dostosować poziom szlaku do możliwości dziecka). 

Sprawdzą się także różnego typu zajęcia warsztatowe, np. z układania bukietów, tworzenia ceramiki lub biżuterii itd. Możecie też samodzielnie zaplanować sobie takie praktyczny czas w domowym zaciszu i na przykład stworzyć kreatywny rodzinny album w stylu scrapbook, wypełniony zdjęciami, małymi pamiątkami z wyjazdów i naklejkami. 

Ale może to być też zwykła “codzienna” przygoda. Poszukajmy miejsc w naszym otoczeniu, które jeszcze nie zostały odkryte: mała kawiarnia, park, czy ciekawa atrakcja turystyczna. Razem z dzieckiem odkrywajmy uroki najbliższego otoczenia. 

Prezent numer 5: Tradycje tylko dla Was 

Twórzcie razem rodzinne tradycje, które będą budować wspomnienia na lata. Mogą to być wspólne gotowanie, oglądanie ulubionego filmu czy coroczne wyjścia na świeże powietrze. 

To bardzo spaja więzi i sprawia, że dziecko czuje się ważną częścią czegoś naprawdę unikatowego. I na pewno chętnie będzie wracać myślami do takich chwil już w wieku dorosłym. A może zechce kontynuować Wasze zwyczaje? 

Prezent numer 6: Coś naprawdę WARTOŚCIOWEGO

To teraz będzie jeszcze bardziej “na serio”. Czy myślałeś/aś o tym, jak ważne jest przekazywanie dziecku wartości na co dzień, w formie mini-lekcji moralności? Takie podarunki pozostaną w nim na całe życie.  

Pokazuj, jak ważne są takie wartości jak szacunek (do drugiego człowieka, do przyrody), odpowiedzialność i uczciwość. Każdą codzienną sytuację możesz potraktować jako pretekst do krótkiej historyjki z morałem. Podamy Ci przykład:

“Zobacz, sam chciałeś zrobić z mamą pierniczki. Obiecałeś jej to, prawda? Pamiętasz? Ona teraz czeka na ciebie w kuchni, bo tak się umówiliście, więc byłoby nieodpowiedzialne, gdybyś nie dotrzymał słowa i poszedł teraz oglądać bajkę. Gdy upieczesz pierniczki, mama się ucieszy, a ty będziesz mieć pyszny smakołyk. A bajka ci nigdzie nie ucieknie. Widzisz? W życiu warto dotrzymywać słowa”. 

Prezent numer 7: Wyrazy uznania 

Oprócz szacunku i akceptacji dla wyborów i upodobań naszych dzieci warto również doceniać ich wysiłki, zwracając uwagę na osiągnięcia i wspierając całym sercem. To bardzo wzmacnia poczucie własnej wartości i buduje w maluchu przekonanie, że to, co robi, ma ogromne znaczenie

Prezent numer 8: Otwartość na rozmowę 

Stwórzmy atmosferę otwartości i zaufania. Nie bójmy się obdarowywać swojej pociechy takimi zdaniami jak: „Zawsze możesz na mnie liczyć”, “Jeśli chcesz o tym pogadać, to jestem tu dla ciebie”, „Chętnie o tym posłucham”. 

Chodzi o to, by dzieci zawsze czuły się swobodnie, mówiąc o swoich uczuciach, obawach problemach i sukcesach.

Prezent numer 9: Wspieranie marzeń 

Niech Twoje dziecko wie, że zawsze staniesz za nim murem, wspierając realizację marzeń i pasji. I jeśli tylko są na to środki, warto entuzjastycznie podchodzić do pomysłów na nowe hobby, nawet jeśli to kolejny już z rzędu pomysł w ciągu dwóch miesięcy. Bo w próbowaniu nie ma nic złego. 

Przypominamy o tym TUTAJ

Prezent numer 10: Bezwarunkowa miłość i troska 

Najcenniejszy podarunek zawsze jest najprostszy i… od serca. To miłość i troska, którą okazujesz swojemu dziecku każdego dnia. To fundament, na którym buduje się szczęśliwe życie. I który znaczy o wiele więcej niż kolejny samochodzik, książeczka czy lalka. 

Wesołych świąt i wartościowych prezentów! 

W tegoroczne święta zastanówmy się, czy najcenniejsze prezenty rzeczywiście muszą mieć cenę. Dajmy swoim dzieciom podarunki, które pomogą im rozwijać się, cieszyć się życiem i budować trwałe więzi. To jak, gotowi do spotkania przy choince? A może także przy wspólnym stole, na spacerze albo na basenie? 

Fajne prezenty można otrzymywać w różnych okolicznościach. A wiesz, co jest najlepsze? Że one powracają. 

Śmiało! Jeśli podobał Ci się ten tekstu, udostępnij go w swoich socialach i zainspiruj innych rodziców!